O czym warto pamiętać przy rozmieszczaniu gniazdek?

Wybór odpowiedniej ilości i lokalizacji gniazdek może wpłynąć na komfort użytkowania domu czy mieszkania, a także na bezpieczeństwo domowników. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy rozmieszczaniu gniazdek.

Najważniejsze wskazówki dotyczące rozmieszczania gniazdek

Odpowiednie rozmieszczenie gniazdek wpływa na bezpieczeństwo oraz wygodę. To jedna z istotniejszych kwestii, na które zwracamy uwagę świadcząc usługi z zakresu instalacji elektrycznych w Bielsku Podlaskim.

  1. Zasada podwójnych gniazdek

W przypadku instalacji elektrycznych warto zastosować zasadę podwójnych gniazdek – to oznacza umieszczenie dwóch gniazd obok siebie, zwłaszcza tam, gdzie korzysta się z większej liczby urządzeń. Dzięki temu unikniesz konieczności używania przedłużaczy i rozgałęźników.

  1. Wysokość montażu gniazd

Optymalna wysokość montażu gniazd zależy od ich przeznaczenia oraz pomieszczenia, w którym się znajdują. Standardowo gniazdka montuje się na wysokości około 30 cm od podłogi, co pozwala na wygodne korzystanie z nich (w kuchni zwykle na na wysokości blatu)

  1. Rozmieszczenie gniazdek w kuchni

W tym pomieszczeniu znajduje się zwykle najwięcej sprzętów elektrycznych, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie, mając na uwadze ergonomię i wygodę użytkowania. Pamiętajmy, że odległość między gniazdem a zlewem i płytą grzewczą powinna wynosić co najmniej 60 cm.

  1. Liczba gniazdek w sypialni

W sypialni warto zadbać o odpowiednią liczbę gniazdek, zwłaszcza przy łóżku. Najlepiej zamontować co najmniej dwa gniazdka po obu stronach łóżka.

  1. Gniazdka w pomieszczeniach mokrych

W przypadku łazienki i innych pomieszczeń mokrych niezbędne jest stosowanie gniazdek zabezpieczonych przed wilgocią i zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy gniazdkiem a źródłem wody.