Jak prawidłowo rozplanować instalację elektryczną w domu?

Właściwie rozplanowana instalacja elektryczna to gwarancja bezpieczeństwa i codziennego komfortu. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez prądu, dlatego warto zadbać o to, aby korzystanie ze źródeł zasilania było jak najbardziej dopasowane do potrzeb domowników. Zastanawiasz się, jak zaplanować rozmieszczenie gniazdek i oświetlenia w swoim domu lub mieszkaniu? Poznaj nasze wskazówki i dowiedz się, o czym warto przy tym pamiętać.

Zanim rozpoczniesz pracę, stwórz funkcjonalny projekt

Do właściwego rozplanowania elektryki potrzebny jest odpowiedni projekt. To od niego należy rozpocząć pracę nad aranżacją wnętrz. Stworzenie funkcjonalnego projektu instalacji elektrycznej wymaga wstępnego rozeznania. W praktyce oznacza to, że przystępując do niego, trzeba mieć już pomysł na aranżację oraz mniej więcej wiedzieć, jak zostanie urządzone pomieszczenie. W ten sposób można uniknąć problemów z przeciąganiem kabli czy stosowaniem przedłużaczy już po przeprowadzce.

Uwzględnij potrzeby każdego pomieszczenia

Przy planowaniu elektroinstalacji należy pamiętać o tym, że każde pomieszczenie pełni inną funkcję. Z tego powodu w każdym z nich elektrykę trzeba projektować indywidualnie. Dla własnego komfortu najlepiej kierować się swoimi potrzebami, ale warto uwzględnić w projekcie kilka podstawowych zasad. Jedna z nich dotyczy tego, aby stawiać na kilka źródeł oświetlenia, a nie tylko na jedno główne umieszczone w centralnym punkcie sufitu. Druga odnosi się do rozplanowania gniazdek elektrycznych na każdej ścianie w odległości ok. 50 cm od kąta.

Powierz pracę profesjonalistom

Jeśli masz problem z samodzielnym rozplanowaniem instalacji, skorzystaj z pomocy fachowców. Kompleksowym projektowaniem oraz montażem instalacji elektrycznych w Bielsku Podlaskim zajmuje się nasza firma Z.I.P.E.