Korzyści płynące z założenia instalacji fotowoltaicznej

Jakiś czas temu pisaliśmy o mitach dotyczących instalacji fotowoltaicznych: https://zipe.pl/8-mitow-dotyczacych-fotowoltaiki/. Tym razem wracamy z tematem zalet, jakie przynosi fotowoltaika. Prąd generowany z energii słonecznej niesie mnóstwo zalet nie tylko dla środowiska. Sami właściciele instalacji fotowoltaicznej także mogą zauważyć wiele korzyści na różnym polu (również finansowym). Oto kilka z nich:

Dość szybki zwrot inwestycji

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego waha się od 20 do 30 tysięcy zł. Po przeanalizowaniu całej inwestycji okazuje się, że jest to bardzo opłacalne – zwraca się ona nawet po 7 latach. Po takim stosunkowo krótkim czasie rachunki za prąd są bliskie zeru.

Niezależności od podwyżek cen prądu

Na wysokość cen prądu wpływa wiele czynników, które nie są od nas zależne. Niestety, ceny cały czas idą w górę. Możemy jednak uchronić się przed podwyżkami właśnie dzięki fotowoltaice, która będzie wytwarzać prąd na własny użytek. Magazynowanie energii ze słońca sprawi, że jej nadwyżki zostaną „przechowane” do momentu, kiedy będą nam potrzebne.

Dotacje i odliczenia od podatku

Instalacja fotowoltaiczna to także korzyści finansowe. Koszty takiej inwestycji można odliczyć od podatku dochodowego co jest sporym ułatwieniem dla osób, które zdecydowały się na przejście na samodzielną produkcję energii. Dzięki dotacji „Mój Prąd” instalacja PV może być tańsza nawet o 5 tys. zł.

Podniesienie wartości nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możemy stać się niezależnymi producentami energii na własny użytek. Domy z zamontowaną instalacją PV cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości.

Ekologia i nowoczesność

Fotowoltaika wytwarza prąd z odnawialnych źródeł energii, dlatego w odróżnieniu od elektrowni węglowych, jest ona przyjazna środowisku. Produkcja energii z paneli pv nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Tym samym energia słoneczna jest zaliczana do jednego z pięciu źródeł „zielonej energii”. Co więcej, instalacje idealnie wpasowują się w naturalne otoczenie i nie zakłócają krajobrazu.

Korzystanie z energii o każdej porze dnia

Wbrew pojawiającym się w sieci informacjami, panele fotowoltaiczne działają zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ są zaprojektowane tak, aby móc przechowywać energię przez około tydzień, w czasie, gdy słońce nie świeci. Opady śniegu również nie są groźne, gdyż konstrukcja paneli uniemożliwia odkładanie się na nich śniegu, co mogłoby blokować dostęp promieni słonecznych. Dzięki temu, niezależnie od pory roku, dnia lub nocy mamy dostęp do zmagazynowanej energii bez obaw o braki w dostawach prądu.

Estetyka dachu

Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że nie wpływają one na wygląd dachu. Co więcej, wiele osób uważa, że dzięki zamontowanym panelom, dach wygląda nowocześniej i estetyczniej.