Fotowoltaika kojarzy nam się oczywiście z panelami, aczkolwiek na całą instalację składa się znacznie więcej. Aby system działał bez zarzutów, potrzebne są takie elementy jak falownik, okablowanie itp. Warto zapoznać się ze specyfikacjami poszczególnych elementów zestawu fotowoltaicznego, ponieważ mają one duży wpływ na wydajność instalacji. Warto zrobić to jeszcze przed samym montażem.
Wybór niezbędnych elementów
Tak naprawdę nie ma takiego zestawu fotowoltaicznego, który by działał z podobną efektywnością niezależnie od miejsca, gdzie jest zamontowany. Każdy z elementów instalacji dobierany jest oddzielnie do konkretnego projektu. Istnieje mnóstwo czynników, by stworzyć takie same rozwiązania dla wszystkich budynków mimo tego, że mają identyczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Miejsca, gdzie występuje zacienienie, będą wymagały wyboru innych elementów niż te, na które cień w ogóle nie pada. Z tego powodu przed instalacją systemu PV warto zapoznać się z jego pojedynczymi elementami, co pomoże w stworzeniu jak najbardziej wydajnej konstrukcji. Istnieje jednak ogólny schemat instalacji fotowoltaicznej, na który składają się:
- Panele fotowoltaiczne
- Inwerter (falownik)
- System montażowy
- Urządzenia pomiarowe
- Akumulator
- Okablowanie
Panele fotowoltaiczne
Panele to najbardziej charakterystyczny element całej instalacji. Pozyskiwanie prądu z promieniowania słonecznego nie byłoby możliwe bez tego elementu. Na rynku są dostępne trzy rodzaje paneli słonecznych – monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe.
Najstarsze, a co za tym idzie najtańsze panele to panele polikrystaliczne, natomiast obecnie najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne. Ten typ jest co prawda nieco droższy, aczkolwiek wyróżnia się większą wydajnością, odpornością na czynniki zewnętrzne oraz designem. Producenci szacują wydajność paneli na ok. 30-35 lat.
Inwerter
Falownik (inwerter) jest sercem instalacji. Urządzenie to zamienia prąd przemienny na prąd stały, który można wykorzystywać w celu zasilania urządzeń domowych. Inwerter kieruje pracą całego systemu. Wydajność falownika ma wpływ na sprawność instalacji PV. Awaria inwertera wpływa na awarię całego systemu, dlatego tym bardziej warto wybrać sprzęt wysokiej jakości.
Pozostałe elementy instalacji
System fotowoltaiczny nie mógłby sprawnie pracować również bez okablowania, systemu montażowego i monitoringu, który pozwala weryfikować opłacalność inwestycji. Panele powinny być ustabilizowane odpowiednią konstrukcją, która jest dosyć lekka i odporna na korozję.
Przewody i kable są wysoce odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wysokie/niskie temperatury, promieniowanie UV, duże obciążenia czy wysokie napięcia. Okablowanie musi być też elastyczne, niepalne, odporne na olej oraz bezhalogenowe.
Produkcja prądu bez tych wszystkich elementów nie byłaby możliwa. Oczywiście zestawy fotowoltaiczne można powiększać i rozbudowywać o dodatkowe zabezpieczenia itp. W przypadku, gdy na panelach występuje zacienienie warto podpiąć np. optymalizatory, dzięki którym praca poszczególnych modułów nie będzie zależna od pozostałych. Taki krok pomoże zwiększyć wydajność całej instalacji. W przypadku powstawania wysokich nadwyżek energii, warto rozbudować system o akumulatory, które pozwolą wykorzystać produkowaną energię w 100%.