Warunki atmosferyczne a fotowoltaika

warunki atmosferyczne

Biorąc pod uwagę założenie instalacji fotowoltaicznej często padają pytania i wątpliwości o jej efektywność podczas przeróżnych warunków pogodowych.
Najlepszy czas dla paneli fotowoltaicznych przypada od kwietnia do września, ponieważ tym okresie notowane jest aż 80% rocznego promieniowania słonecznego.

Instalacja wytwarza jednak energię nie tylko w całkowicie słoneczne dni. Panele przystosowane są do tego, aby produkować energię również m.in. w dni pochmurne.

Zastanawiająca może być również kwestia działania instalacji zimą, ponieważ wpływ na pracę systemu PV ma nie tylko ilość światła, jakie pada na panele, ale także temperatura powietrza. Mimo tego, że pod względem ilości promieni najlepszym okresem do działania fotowoltaiki będzie lato, to pod względem temperatury będzie to wiosna i jesień.
Śnieg zalegający na panelach nawet przez dwa miesiące spowoduje spadek produkcji energii jedynie o 6% w skali całego roku.

Wiele wątpliwości budzi również kwestia pracy instalacji podczas opadów gradu czy w trakcie burzy. Aktualnie większość paneli jest odporna na uderzenia gradu, dlatego nie musimy obawiać się, że uszkodzi to naszą instalację. Warto wziąć pod uwagę fakt, że instalacja fotowoltaiczna sama w sobie nie powoduje większego zagrożenia uderzeniem pioruna, aczkolwiek niezależnie od tego czy na dachu znajdują się panele czy nie, uderzenie pioruna może spowodować duże straty. Podobna zasada jest przy uderzeniu pioruna w instalację PV, który może doprowadzić do jej zniszczenia.

Więcej na temat wpływu warunków atmosferycznych na instalację fotowoltaiczną dowiesz się z naszego nowego eBooka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *