Jak dobrać napęd do bramy garażowej?

Obecnie automatyczne bramy są standardem i jest to wydatek, który warto ponieść. Każdy napęd do bramy działa podobnie – najpierw siłownik wprawia w ruch ramiona, które następnie otwierają lub zamykają bramę. Różnica tkwi głównie w sile i prędkości przesuwu oraz dodatkowych funkcjach i zabezpieczeniach. Tak naprawdę napęd napędowi nierówny, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Automatyka musi być przede wszystkim dopasowana do wielkości i ciężaru skrzydła – w przeciwnym wypadku brama nie będzie działać płynnie.

Kluczowe parametry napędów do bram

Kupując bramę, warto zwrócić uwagę na:

  • Siłę i moc napędu – producenci w specyfikacji technicznej wskazują na przedział wymiarów i ciężaru bram, do których napęd może być stosowany.
  • Prędkość przesuwu – jest to czas potrzebny do otwarcia i zamknięcia bramy wyrażany w centymetrach na sekundę. Optymalna wartość przesuwu mieści się w zakresie do 15 do 30 cm/s.
  • Pobór mocy – brama pobiera prąd także w czasie czuwania
  • Ilość cykli otwierania i zamykania – na użytek domowy wystarczające są bramy obliczone na 20 cykli w ciągu doby.

Oferowana przez naszą firmę w Bielsku Podlaskim automatyka do bram garażowych może być napędzana łańcuchem lub paskiem zębatym, a obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Łańcuch jest trwalszy, ale wymaga okresowej konserwacji i pracuje dość głośno. Do napędów o większej mocy montuje się paski zębate.

Dodatkowe funkcje napędów

Dobry napęd powinien mieć funkcję awaryjnego otwierania, niezbędną w czasie przerw w dostawie prądu. Warto wybierać napędy z zabezpieczeniem przed niekontrolowanym opadnięciem i czujnikiem, który blokuje pracę skrzydła, gdy na trasie bramy znajdzie się przeszkoda. Niektóre napędy można obsługiwać także za pomocą aplikacji na smartfonie.