Instalacje fotowoltaiczne nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem, które przyczynia się do obniżenia kosztów. Aktualna technologia dotycząca produkcji paneli zapewnia darmowy prąd wytwarzany w oparciu o promieniowanie słoneczne, co przyczynia się do obniżenia rachunków. Zatem, ile prądu wyprodukuje fotowoltaika? W tym tekście postaramy się przedstawić i wyjaśnić kilka istotnych kwestii dotyczących wpływu na wydajność instalacji oraz generowanych uzysków.
Wielkość i moc instalacji
Jeśli chcemy uzyskać maksymalne korzyści finansowe oraz uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii, musimy dobrać odpowiednią wielkość oraz moc instalacji fotowoltaicznej. Jest to istotne, ponieważ tylko w sytuacji odpowiedniego doboru jest możliwe pełne pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Jednocześnie koszty związane z produkcją energii maleją do minimum.
A co jeśli wielkość i moc instalacji będzie za mała? W takim przypadku konieczne będzie pobieranie energii z zakładu energetycznego i dopłacanie za nią. Z kolei zbyt duża oznacza dłuższy czas zwrotu z inwestycji, czyli wyprodukowany prąd nie będzie mógł zostać spożytkowany. Specjaliści najlepiej pomogą przy doborze mocy i wielkości instalacji.
Prawidłowy montaż instalacji
Sposób wykonania instalacji jest bardzo istotny dla ilości energii, jaką może wyprodukować fotowoltaika. Oczywiście cały montaż powinien być wykonany przez osoby do tego wykwalifikowane i doświadczone w tej dziedzinie. Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna gwarantuje wysokie uzyski energii elektrycznej oraz wydajne działanie przez lata.
Wpływ upływu czasu
Upływ czasu wpływa na wydajność fotowoltaiki. Największy spadek odnotowuje się w pierwszym roku działania instalacji i wynosi 2-3%. W kolejnych latach spadek jest mniejszy i waha się w granicach 0,2-0,4%. Jeśli chodzi o panele to im ich jakość jest lepsza, tym spadek wydajności jest mniejszy.
Jeśli założymy, że początkowo z każdego 1 kW wyprodukowanej zostaje 1000 kWh energii elektrycznej, to po około 25 latach produkcja będzie wynosiła około 80-85% produkcji początkowej. Nie oznacza to jednak, że panele przestaną pracować, nastąpi jedynie obniżenie osiąganych uzysków.
Nasłonecznienie a produkcja energii elektrycznej
Na wydajność instalacji wpływa przede wszystkim poziom nasłonecznienia. Aby zapewnić najwyższą wydajność, należy odpowiednio umiejscowić panele tak, aby ich ekspozycja na słońce była jak najdłuższa.
Panele fotowoltaiczne powinny zostać skierowane na południe, gdyż zapewnia to najefektywniejsze wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Ważny jest również kąt nachylenia modułów. Trzeba zadbać także o brak jakichkolwiek elementów, które mogą rzucać cień, ponieważ ogranicza to dopływ promieni słonecznych i tym samym zmniejsza uzyski energii.
Ile prądu produkuje moduł fotowoltaiczny?
O tym, ile energii elektrycznej może być wyprodukowanej przez instalację, pokazują parametry takie jak sprawność i wydajność paneli fotowoltaicznych. Takie parametry są umieszczane przez producentów na kartach technicznych paneli.
Na rynku przeważają panele monokrystaliczne, których sprawność wynosi 18-22% oraz panele polikrystaliczne o sprawności na poziomie 16-18%. Informacja o sprawności i powierzchni paneli jest kluczowa, aby sprecyzować ile kWh może wyprodukować cała instalacja fotowoltaiczna.
Aby założyć instalację PV trzeba określić zapotrzebowanie energetyczne. Z kolei, jeśli chcemy uzyskać informację o tym, ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja, należy wziąć pod uwagę, że w warunkach testowych STC skierowana na południe instalacja z każdego 1 kW mocy może wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Łatwo więc obliczyć, że fotowoltaika o mocy np. 3 kW wyprodukuje rocznie około 3000 kWh energii.