Działanie instalacji fotowoltaicznej w okresie zimowym

W związku z tym, że rozpoczęliśmy sezon zimowy, wiele osób zastanawia się czy instalacja fotowoltaiczna w tym czasie sprawdza się równie dobrze co w cieplejszych porach roku.

Okres jesienno-zimowy cechuje się mniejszym natężeniem promieniowania słonecznego, dni są o wiele krótsze, aczkolwiek instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny i nawet zimą produkuje energię elektryczną. Tak naprawdę prąd produkowany jest zawsze, gdy jest jasno i nie przeszkadzają w tym nawet niskie temperatury. Warto jednak pamiętać, że takiego wyprodukowanego prądu będzie mniej niż np. latem.

Niska temperatura

Nadal można spotkać się z błędnym stwierdzeniem, że fotowoltaika ma najlepsze uzyski w czasie, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, ponieważ wysoka temperatura może nawet obniżyć sprawność paneli.

System wytwarza energię dzięki działaniu promieni słonecznych, a nie wysokiej temperatury. Co więcej, niskie temperatury w słoneczny dzień wpływają korzystnie na działanie instalacji.

Śnieg na panelach

W Polsce liczba dni z pokrywą śnieżną skraca się z południa ku północy z ok. 90 dni do 30-60. Zaleganie śniegu na instalacji zależy od warunków pogodowych, powierzchni paneli fotowoltaicznych oraz sposobu ich montażu.

Instalacje montowane są zazwyczaj pod kątem od 30 do 45°, śnieg sam się osuwa, więc nie ma takiej konieczności, aby odśnieżać panele.

Tak naprawdę odśnieżanie paneli jest ryzykowne przede wszystkim dlatego, że są one montowane głównie na dachach, co wiąże się z dużą wysokością i śliską powierzchnią o tej porze roku. Ponadto, takimi działaniami możemy uszkodzić instalację, a tego typu usterki nie podlegają gwarancji.

Bilansowanie energii

Jak już wiemy, w okresie letnim, kiedy to nasłonecznienie jest wysokie, efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa. Instalacja produkuje wtedy o wiele więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na prąd naszego gospodarstwa domowego. W takich sytuacjach nadwyżki, które są przekazywane do sieci energetycznej, możemy odebrać w momencie, kiedy zauważamy niższą produkcję, np. zimą.

Montaż paneli zimą

Poza trudnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy opady śniegu, nie ma przeciwwskazań do montażu paneli w zimę, tym bardziej, jeśli instalatorzy posiadają odzież ochronną oraz stosują wszelkie zasady BHP.

Z.I.P.E. – Twój prąd, Twoje oszczędności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.