instalacja paneli fotowoltaicznych

8 Popularnych Mitów o Fotowoltaice – Czas na Rzetelne Wyjaśnienia

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Kiedy inwestycja się zwróci? Na dachu czy na gruncie? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi, kiedy zastanawiamy się nad założeniem instalacji np. w swoim domu. Jednocześnie powstaje wiele nieprawdziwych twierdzeń na temat tej dziedziny, dlatego warto niektóre kwestie wyjaśnić lub sprostować.

Oto 8 najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki!

1. Panele fotowoltaiczne są drogie

Każda profesjonalna firma zakładająca instalacje fotowoltaiczne, za każdym razem podchodzi indywidualnie do klienta i dobiera oraz wycenia całą realizację zgodnie z jego potrzebami. Koszt zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie na prąd, ale również np. od wielkości i wykonania dachu. Nie jest konieczne opłacenie całej instalacji jednorazowo, ponieważ można wziąć ją na kredyt z korzystnymi warunkami. Warto wziąć pod uwagę również korzyści płynące z ulgi „Mój prąd” i termomodernizacyjnej.

2. Czy w Polsce nie jest za mało słońca na panele fotowoltaiczne?

Mapa nasłonecznienia Polski wskazuje, że nasłonecznienie na większości obszaru kraju wynosi ponad 1000 kWh/m. Jest to wystarczające dla szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii, które wykorzystują energię słoneczną. Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Najwydajniejsze są oczywiście latem, aczkolwiek spadek w pozostałych porach roku nie jest tak duży.
Co więcej, mechanizm działania paneli uwzględnia magazynowanie prądu. Prąd, który nie zostanie wykorzystany w domu od razu, jest wysyłany do sieci i gromadzi się na koncie klienta u dostawcy energii. Efektywna praca przydomowej instalacji jest monitorowana poprzez aplikację online, dzięki której możemy dowiedzieć się jak wygląda wykres mocy wyjściowej, produkcja prądu czy wysokość temperatury urządzenia.

3. Fotowoltaika to za duża ingerencja w dach

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga wzmocnienia dachu, gdyż obecnie budowane są tak, aby mogły wytrzymywać dużo wyższe obciążenia niż instalacja fotowoltaiczna. Jedynie w przypadku bardzo starych dachów może być potrzebne wzmocnienie. Zanim jednak dojdzie do montażu instalacji, przedstawiciel danej firmy sprawdza m.in. konstrukcję dachu, jej stan oraz rodzaj pokrycia. Brane jest pod uwagę również usytuowanie budynku względem kierunków geograficznych oraz ewentualne zacienienie, a to wszystko po to, aby instalacja jak najmniej ingerowała w dach, zapewniając przy tym jak najwyższą wydajność.

4. Okres zwrotu inwestycji jest bardzo długi

Według danych statystycznych, cena energii w Polsce od kilkunastu lat stale rośnie. Decydując się na instalację fotowoltaiczną możemy skorzystać z wielu „dodatków”, np. z programu rządowego „Mój prąd”, który umożliwia indywidualnym nabywcom paneli słonecznych o mocy 2–10 kW otrzymanie dotacji do 50% kosztów mikroinstalacji (maksymalnie 5 tys. zł).
Obowiązuje również ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym dla osób fizycznych, m.in. właśnie na zakup instalacji fotowoltaicznych, dzięki której można odliczyć 53 tysiące zł w ciągu sześciu lat od roku, w którym poniesiono wydatek. Inwestycja w instalację PV zwraca się średnio w 5-7 lat, a biorąc pod uwagę powyższe dofinansowania – zdecydowanie szybciej.

5. Panele brzydko wyglądają na dachu

Jeśli stawiamy dom od podstaw to warto poprosić architekta o wzięcie pod uwagę paneli fotowoltaicznych podczas projektu dachu. Na już istniejących budynkach, instalacje montowane są w sposób estetyczny, a produkty nowej generacji mają dyskretny design, pozwalający wtopić się w otoczenie. Sama obecność paneli podnosi wartość nieruchomości dla potencjalnych nabywców – oznacza to nowoczesne podejście do życia i otwartości na zaawansowane technologie. Jeśli pomimo tych zalet widok paneli na dachu nadal nie jest zadowalający, zawsze można je zainstalować na budynkach gospodarczych. Ma to dodatkową korzyść finansową, ponieważ wtedy podatek VAT wynosi tylko 8%, a nie 23%.

6. Fotowoltaika szkodzi zdrowiu

To jeden z najbardziej absurdalnych stwierdzeń na temat fotowoltaiki. Produkcja energii z ogniw fotowoltaicznych nie wpływa na ludzkie zdrowie. Moduły pracują w ciszy, nie wydzielają związków chemicznych czy oparów.

7. Panele fotowoltaiczne to wymysł ekologów

Panele fotowoltaiczne nie są fanaberią ze strony ekologów.
Jeśli chodzi o ekologię, to owszem, panele mają wiele zalet. Na przykład: pozwalają na wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego czy nie generują emisji CO2. Nie zanieczyszczają również środowiska odpadami, a przy tym są ciche i wydajne.

8. Utrzymanie paneli kosztuje majątek

Koszt jaki ponosimy przy instalacji fotowoltaicznej to jedynie koszt podczas jej założenia. Panele nie zawierają części ruchomych, przez co są tak naprawdę bezobsługowe.
Producenci zalecają, aby czyścić panele raz w roku w celu zachowania wydajności, jednak w praktyce robi to za nas padający deszcz. Technologia w zakresie ogniw fotowoltaicznych stale się rozwija. Obecne panele działają ok. 30 lat i na tyle też udzielana jest na nie gwarancja.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące fotowoltaiki. Nie warto sugerować się niesprawdzonymi twierdzeniami, ponieważ jak widać, taka metoda pozyskiwania energii jest bardzo korzystna, a przede wszystkim ekologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.